Sauna Zewnętrzna – Główne Problemy I Rozwiązania

Największymi problemami, o których mówili klienci, były: (1) żywica pochodząca z drewna; (2) odkształcenie drewna; (3) pojawienie się pleśni; (4) trudności z budową sauny na miejscu.

Rozpatrzmy te problemy oddzielnie jeden po drugim:

(1)   Żywica pochodząca z drewna. Świerk lub sosna to dwa rodzaje drewna zawierające większość żywicy wewnątrz porów drewna. Zwykle temperatura wewnątrz sauny wynosi około 100˚ C. Żywica wewnątrz porów drewna staje się ciekła i dlatego zaczyna przeciekać. Jest to całkowicie normalne i naturalne. Pan Ludwig zamówił saunę ze świerku, dlatego zmierzył się z tym problemem. Jest to główna wada posiadania tego rodzaju drewna. Z drugiej strony, produkty wykonane z tego rodzaju drewna są najtańsze. Czy wszystkie rodzaje drewna mają ten problem z żywicą? Nie, nie wszystkie. Do budowy sauny zewnętrznej używamy głównie 3 rodzajów drewna. Pierwszy to świerk, drugi to modrzew, a ostatni to thermowood. Zawsze zalecamy wybór materiału termicznego, aby uniknąć wielu nieprzyjemnych, ale naturalnych wydarzeń z drewnem. Na drewno Thermowood nie wpływają zmiany temperatury i wilgotności, ponieważ ewentualna deformacja przez lepkość została zredukowana o 90%. Ponadto żywica jest usuwana z drewna podczas procesu modyfikacji termicznej.

Czy mogę zamówić saunę ze świerku lub modrzewia?                                Oczywiście, że możesz! Wszystkie drewniane elementy wewnątrz sauny, na które wystawiasz swoje ciało, wykonane są z drewna liściastego (lipy lub olchy). Ten rodzaj drewna nie wydziela żywicy, dlatego całkowicie bezpieczne jest siedzenie lub leżenie na ławkach wewnątrz sauny bez nieprzyjemnego bezpośredniego odczuwania żywicy.

 

(2)  Deformacja drewna. W tym przypadku klient zwrócił się z problem deformacji drewnianych drzwi. Cóż, większe lub mniejsze odkształcenia dla wszystkich drewnianych konstrukcji są całkowicie normalne i naturalne. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie odkształceń jest użycie termo drewna. Ten rodzaj drewna, jak wspomniano powyżej, jest modyfikowany w wysokiej temperaturze, a zatem większość wody z kapilar jest usuwana i wydalana. To minimalizuje możliwość deformacji. Pan Ludwig zbudował swoją saunę zewnętrzną wczesną zimą, gdy wilgotność powietrza jest wyjątkowo wysoka. Ponadto klient wspomniał, że proces budowy sauny został przeprowadzony w super wilgotnym środowisku z dużą ilością wody. Wygięte drzwi są wynikiem zmian temperatury i wilgotności. Należy pamiętać, że drewno jako produkt naturalny, reaguje na zmiany warunków atmosferycznych (może się skurczyć lub rozszerzyć). Może wystąpić widoczne rozszczepienie drewna, gdy rozszerza się i kurczy pod wpływem zmian wilgotności i temperatury.

 

(3)    Pojawienie się pleśni. Otóż ​​pojawienie się pleśni na drewnie lub na innej powierzchni wymaga pewnych warunków. Obiekt musi być wystarczająco wilgotny, a temperatura zewnętrzna powinna wynosić około 0-5 ° C. Jeśli pojawi się pleśń, zalecamy stosowanie różnych środków zapobiegawczych po całkowitym oczyszczeniu z niej powierzchni drewna. W celu ograniczenia możliwości pojawienia się pleśni, zalecamy smarowanie wszystkich zewnętrznych elementów drewnianych co najmniej dwa razy w roku. Olej lniany jest idealny do tego celu.

 

(4) Trudności w budowie sauny na miejscu. Należy wiedzieć, że w celu budowy sauny należy posiadać przynajmniej podstawowe umiejętności stolarskie. Pomimo, iż zawsze budujemy wcześniej najbardziej wyrafinowane części w naszej fabryce (takie jak drewniana podstawa sauny, pełne panoramiczne okna, drzwi itp.), przy montażu nadal będą występować sytuacje wymagające podstawowych umiejętności i wiedzy. Zawsze radzimy skonsultować się z profesjonalnym stolarzem, jeśli napotykasz jakiekolwiek wątpliwości. Ponadto dostarczamy instrukcje budowlane i zawsze można je uzyskać przed zamówieniem konkretnego produktu. Jeśli jest taka możliwość, zawsze radzimy zamawianie fabrycznie już gotowej sauny. Zbudujemy ją doskonale, abyś nie miał żadnych problemów. Z drugiej strony zestawy do samodzielnego montażu są niezwykle przydatne w przypadku lokalizacji o trudnym dostępie.  

        

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *