Pomysł posiadania własnej sauny jest dość kuszący. Podczerwień może wydawać się doskonałym wyborem. Jest ona kompaktowa, stylowa i potrafi dopasować się do każdego wnętrza swoim nowoczesnym wyglądem. Choć wiele osób waha się, czy warto w nią inwestować i czy jest ona ogólnie bezpieczna dla ich zdrowia w dłuższej perspektywie. Wiele z tych wątpliwości ma swoje źródło w różnych uprzedzeniach związanych z tym terminem. W naszym artykule stwierdzimy, które z nich są prawdziwe i postaramy się obalić najczęstsze mity na ten temat. Znajdą Państwo odpowiedzi na wszystkie pytania związane z sauną na podczerwień, rozważą jej główne zalety i wady oraz sami zdecydują, czy warto kupić ją na własny użytek.
Jaka jest główna różnica między sauną na podczerwień a tradycyjną?
Sauny na podczerwień są do pewnego stopnia łatwiejsze w zakładaniu, konserwacji i użytkowaniu w porównaniu z saunami tradycyjnymi. Można je dopasować do każdego możliwego wnętrza, a jednocześnie są kompaktowe, np. klasyczne kabiny na podczerwień są zazwyczaj niewiele większe niż jeden metr kwadratowy, głównie dlatego, że w przeciwieństwie do innych rodzajów saun pracują bez ogrzewania, które zajmują dużo miejsca.
Dodatkowo, w przypadku braku nagrzewnicy, nie trzeba się martwić o wytwarzanie nadmiaru pary, a co za tym idzie, nie należy ryzykować uszkodzenia kabiny lub pomieszczenia, w którym jest ona zainstalowana.
Jeśli chodzi o samą instalację, sauny na podczerwień są stosunkowo łatwe do samodzielnego zainstalowania, ponieważ wychodzą w zestawach budowlanych. Po ich ustawieniu wystarczy je tylko podłączyć. Do obsługi sauny zewnętrznej ogrodowej na podczerwień wystarczy zwykłe gniazdo zasilania 220V, w porównaniu z konwencjonalną kabiną sauny, model na podczerwień zużywa znacznie mniej energii, co czyni go kolejną zaletą na korzyść tego typu saun.
Dodatkowo powietrze ogrzane przez fale podczerwone jest znacznie bardziej suche i lepiej tolerowane przez ludzi pod względem oddychania, w porównaniu z nadmiernie wilgotnym powietrzem wytwarzanym podczas tradycyjnych kąpieli parowych. Nie jest to zaskakujące, ponieważ temperatura powietrza w saunie na podczerwień koreluje pomiędzy 40 a 60 stopni Celsjusza, co jest zauważalnie niższe od temperatury powietrza w saunie klasycznej. To właśnie takie zalety oferuje tego typu sauna zewnętrzna ogrodowa – TimberIN sauny dostępne są między innymi w tym wariancie.
Fińska sauna, gdzie temperatura wzrasta do około 90 stopni. Sauna na podczerwień oferuje korzystne ciepło, które przynosi ulgę w różnych dolegliwościach i jest już od dawna wykorzystywana do celów medycznych. Korzystne działanie ciepła podczerwonego wynika w dużej mierze z tego, że dzięki ciepłu, które oddziałuje na organizm od wewnątrz, naczynia się rozszerzają, przyspiesza się przemiana materii i poprawia się również krążenie krwi.
Fakt ten może być szczególnie korzystny dla niektórych grup osób, które ze względu na swój stan zdrowia są ograniczone do korzystania z klasycznej sauny, na przykład dla tych, które cierpią na astmę. Takie osoby nie mają żadnych przeciwwskazań do leczenia w saunie na podczerwień, a ponadto ten rodzaj sauny może być dla nich korzystny, ponieważ łagodzi lub nawet eliminuje wiele objawów. Między innymi efekty działania ciepła podczerwonego okazały się korzystne dla następujących schorzeń i pomocne w ich leczeniu: trądzik, bóle pleców, artretyzm, egzema, bóle stawów, objawy przeziębienia, bóle mięśni i wiele innych. Ponadto sauna zewnętrzna ogrodowa na podczerwień jest znacznie lepiej tolerowana przez dzieci niż sauna fińska, co czyni ją idealnym miejscem do spotkań rodzinnych. A jeśli zainstalują Państwo kabinę w saunie TimberIN w oddzielnym budynku, np. w drewnianej kabinie na podwórku ogrodu, wraz ze stołem do masażu, gorącą rurą i czymkolwiek innym, mogą Państwo stworzyć swój własny ośrodek odosobnieniowy, zapraszając nie tylko rodzinę, ale także przyjaciół i krewnych na sesję relaksacyjną i leczniczą.
Czy światło podczerwone jest naprawdę niebezpieczne?
Wielu ludzi zastanawia się nad tym pytaniem. Nie jest to zaskakujące, ponieważ sauna ogrodowa zewnętrzna na podczerwień to wciąż stosunkowo nowy wynalazek i nie ma jeszcze wystarczająco dużo długoterminowych badań, które dostarczałyby jasnych informacji na temat konsekwencji ich stosowania. Nie jest jednak tajemnicą, że promieniowanie podczerwone, znane również jako promieniowanie cieplne, jest wytwarzane naturalnie przez Słońce i w dużym stopniu ogrzewa Ziemię. Uważa się, że nie jest to jakaś sztucznie stworzona technologia, której wpływ na organizm ludzki pozostaje niezbadany. Z drugiej strony, nie wszystko pochodzenia naturalnego jest nieszkodliwe, a światło słoneczne jest tego dobrym przykładem. Ale co dokładnie sprawia, że jest ono niebezpieczne dla ludzkiej skóry: czy są to promienie podczerwone czy prawdopodobnie ultrafioletowe (UV)?
Światło słoneczne składa się ze światła widzialnego (VIS), podczerwonego (IR) i ultrafioletowego, które jest podzielone na kilka grup w zależności od długości fal: UVA, UVB i UVC, co powoduje, że skóra jest opalona, ale może być również niebezpieczne dla zdrowia.
Zarówno promieniowanie podczerwone (IR), jak i ultrafioletowe (UV) jest niezbędne do życia na Ziemi, podobnie jak światło widzialne. Jeśli promieniowanie podczerwone wchodzi w interakcję z ciałem, jest ono pochłaniane i zamienia się w ciepło. Bez tego ciepła wypromieniowywanego przez Słońce, Ziemia zestalałaby się w wiecznym lodzie. Podobnie jak promieniowanie UV, promieniowanie ultraczerwone dzieli się na kilka grup, w zależności od długości fal. Krótkofalowe promienie podczerwone typu A (IR-A) wnikają zbyt głęboko w skórę i mogą mieć na nią negatywny wpływ, w porównaniu z raczej nieszkodliwymi promieniami typu B i C. Sauny na podczerwień wytwarzają promieniowanie, które należy do zakresu IR-C. Te szczególnie długofalowe promienie podczerwieni wnikają tylko w górne warstwy skóry i wytwarzają łagodne ciepło, a co za tym idzie, nie mają na nie żadnego negatywnego wpływu.
Dlatego tak naprawdę przy zakupie sauny na podczerwień liczy się długość fal. Fale krótkotrwałe mogą dostać się zbyt głęboko w głąb ciała i dlatego sauna ogrodowa zewnętrzna, która je wytwarza, może być również szkodliwa dla Państwa zdrowia. Ale na szczęście producenci saun na podczerwień są tego świadomi i naturalnie produkują sauny z promieniami w bezpiecznym spektrum promieniowania. Jest to jednak jedna z rzeczy, które należy rozważyć przed zakupem.
Jeszcze jedną rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że mimo to modele saun na podczerwień są mile widziane przez naprawdę szeroką publiczność, istnieją pewne warunki zdrowotne, które mogą ograniczyć korzystanie z tych saun, wśród nich jest wysokie ciśnienie krwi, stan zapalny lub infekcja, zakrzepica, gorączka, i kilka innych. Proszę skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem korzystania z sauny na podczerwień, nawet jeśli są Państwo pewni, że są Państwo zdrowi i nie przyniesie to żadnych szkód.
I wreszcie ostatni, ale nie najmniej istotny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę, to jakość drewna w saunach na podczerwień, która często budzi wątpliwości. Ogólnie rzecz biorąc, oznacza to po prostu, że trzeba zwrócić szczególną uwagę na pochodzenie drewna, dbając o to, aby jego produkcja nie powodowała eksploatacji lasów. Doświadczenie pokazało, że bardzo tanie materiały budowlane pochodzą ze złośliwych źródeł. Tak więc, aby upewnić się, że Państwa sauna została wyprodukowana z poszanowaniem środowiska, należy sprawdzić, czy posiada ona odpowiednią certyfikację. Ich listę można zobaczyć tutaj:
FSC – Forest Stewardship CouncilCSA
– Canadian Standards AssociationMTCS
– Malaysian Timber Certification SchemePEFC
– Programme for Endorsement of Forest Certification™ schemesSFI
– North American Sustainable Forest Initiative Wszystkie
one są gwarancją jakości i ekologiczności przy zakupie drewna i produktów z drewna.
Rysując linię, należy przyznać, że oczywiście długa lista zalet sauny takiej jak sauna zewnętrzna ogrodowa TimberIN na podczerwień nie może być zrekompensowana przez znacznie mniejszą liczbę wad, lub powiedziałbym raczej, że nie wad, ale rzeczy do rozważenia. Podejmowanie ostatecznej decyzji na jej korzyść lub na jej niekorzyść jest tylko twoją prerogatywą. Przecież nic nie może być porównywane z romansem tradycyjnego korzystania z sauny…
Autor-Bio: Kimberley Cornish jest autorem bloga w Summerhouse 24.co.uk i Hansagarten24.de. Jest entuzjastą wszystkiego, co wiąże się z budownictwem i działalnością ogrodową i chętnie pisze swoje wpisy na te tematy dla szerokiego grona odbiorców. Ogrodnictwo przedstawia jako swoją największą pasję.