W dzisiejszym artykule omówimy znaczenie izolacji termicznej w saunach zewnętrznych i baliach.
Wszyscy pragniemy i dążymy do większych oszczędności poprzez zmniejszenie zużycia energii w naszych domach podczas surowych zim. Jeśli posiadasz lub myślisz o posiadaniu jednej z zewnętrznych saun lub balii, jest także miejsce na oszczędności! Dlatego omówimy:
- Czym jest izolacja termiczna i jak ją charakteryzujemy;
- Istotność i zalety izolacji termicznej dla naszych saun zewnętrznych i balii;
- Przykłady budowy.
Izolacja termiczna – czyli co trzeba o niej wiedzieć
Izolacja termiczna służy do zmniejszenia przenoszenia ciepła (czyli przeniesieniu energii cieplnej między obiektami o różnej temperaturze) pomiędzy obiektami. Najpopularniejszymi 5 materiałami termoizolacyjnymi według termaxxjackets.com są: włókno szklane, wełna mineralna, celuloza; pianka poliuretanowa, polistyren. Wartość R opisuje, jak dobry jest dany materiał izolacyjny. Włókno szklane jest doskonałym materiałem izolacyjnym o wartościach R w zakresie od R-2,9 do R-3,8 na cal. Wełna mineralna ma wartość R w zakresie od R-2,8 do R-3,5. Izolacja z pianki poliuretanowej ma zwykle w przybliżeniu wartość R-3,6 na cal grubości. Polistyren ma najwyższą wartość R » 5.
Istotność i zalety izolacji termicznej dla naszych saun i balii
W firmie TimberIN dokładamy wszelkich starań, aby wybrać najlepsze opcje izolacji termicznej dla naszych saun zewnętrznych i balii. Uważamy, że izolacja termiczna nie tylko oszczędza energię i pośrednio pieniądze wydawane na ogrzanie powietrza w saunie lub wody w bali, ale także zwiększa żywotność produktu. Jeśli izolacja termiczna jest dobrze wybrana i wykonana, nie trzeba tak często podgrzewać sauny czy bali. Oznacza to mniejsze zużycie elementu, a tym samym dłuższą żywotność produktu.
Przykłady budowy i zdjęcia, w jaki sposób wykonujemy izolację sauny
Przede wszystkim omówmy opcje izolacji termicznej saun zewnętrznych. Zdjęcie 1 pokazuje przekrój ściany zewnętrznej sauny. Znak „+” reprezentuje ciepły pokój, czyli wnętrze sauny, a znak „-” to chłód na zewnątrz. Proszę zwrócić uwagę, że grubość materiału nie została uwzględniona na schemacie.
Obraz 1. Przekrój izolowanej ściany sauny zewnętrznej
Nazwijmy główne materiały powyższego przykładu izolacji termicznej: (1) drewniane panele (grubość 44 mm); (2) – bariera wilgotności. Głównym celem bariery wilgotności jest wyeliminowanie przenikania wody lub pary do warstwy izolacyjnej (3). Charakter bariery wilgotnościowej z zewnątrz i wewnątrz jest inny. Zewnętrzna warstwa uszczelnia wodoodporność izolacji, a wewnętrzna nie pozwala przeniknąć dla pary do warstwy izolacji. Obie są bardzo cienkie, dlatego ich grubość nie jest podana. Czwarta i ostatnia warstwa to wewnętrzne panele drewniane (4) o grubości 20 mm. Są one potrzebne do wsparcia warstwy izolacyjnej. Należy dodać, iż zewnętrzna bariera wilgotności nie zawsze jest konieczna, a jej obecność zależy od rodzaju sauny. Zewnętrzne drewniane panele tworzące ścianę sauny są zwykle pokryte gontem bitumicznym, który działa również jako warstwa hydroizolacyjna.
Gdybyśmy dokonali porównania sauny nieizolowanej z izolowaną, to ich przekrój znacznie by się różnił. Nieizolowana sauna nie ma drugiej, trzeciej i czwartej warstwy.
Wewnętrzne drewniane panele (4), a także wewnętrzne ławki, są zwykle wykonane z osiki lub lipy. Ten rodzaj drewna szybko się nie nagrzewa, dlatego użytkowanie przynosi o wiele większy komfort. Drugą przyczyną jest to, że osika lub lipa nie wydziela żywicy, która jest bardzo lepka i raczej nie chciałbyś na niej siedzieć.
Poniższe zdjęcia pokazują, jak izolujemy saunę przy użyciu wełny mineralnej.
Zdjęcie 2. Szersze drewniane podpory podtrzymujące, pasujące do izolacji i drewnianych paneli wewnętrznych
Zdjęcie 3. Izolacja tylnej ściany.
Zdjęcie 4. Instalacja wełny mineralnej i warstwy parowej z wnętrza sauny
Zdjęcie 5. Wewnętrzne panele z osiki lub lipy wspierające warstwę izolacyjną
Izolacja balii
Izolacja zewnętrznego spa jest najważniejszym czynnikiem określającym długość życia produktu i jego jakość. Najważniejsze jest, aby spa było dobrze izolowane. Oferujemy 3 różne typy zewnętrznych balii. (1) balie wykonane w całości z drewna; (2) balie z wkładami wewnętrznymi z polipropylenu i drewnianą dekoracją na zewnątrz; (3) balie z wkładkami z włókna szklanego i również z dekoracją drewnianą na zewnątrz.
Drewniane balie są w całości wykonane z drewna, dlatego nie można ich izolować. Balie wykonane z dowolnego rodzaju wyżej wymienionych wkładek mogą być izolowane. Oferujemy kompletną opcję izolacji, która obejmuje izolację ścian, dna i pokrywy.
Aby prawidłowo zaizolować nasze spa na świeżym powietrzu, stosujemy panele styropianowe lub piankę poliuretanową. Rodzaj zastosowanego materiału zależy od projektu bali. Jeśli model wykonany jest z wkładem polipropylenowym, zawsze używamy paneli z polistyrenu, z drugiej strony, jeśli model wykonany jest z wkładką z włókna szklanego – pianki poliuretanowej. Średnia grubość naszych warstw izolacyjnych wynosi ok. 4 cm. Ściany i dno są zwykle izolowane grubszymi warstwami.
Ilustracje (6, 7) poniżej pokazują przykłady, jak wyglądają izolowane ściany i pokrywy.
Obraz 6. Izolowane ściany bali z wkładem z włókna szklanego. Pianka poliuretanowa.
Obraz 7. Izolowane ściany i dno bali z wkładem z polipropylenu. Panele z polistyrenu
Obraz 8. Pokazuje drewnianą pokrywę i izolowaną pokrywę z włókna szklanego
Podsumowując
Zgodnie z naszymi testami przeprowadzonymi w 2016 r. Czas nagrzewania sauny i bali zmienia się w zależności od tego, czy izolacja została zastosowana, czy nie. Czas ogrzewania (do 90˚C) nieizolowanej sauny wynosił około 60-90 minut. Dokładna liczba zależała od wielkości i rodzaju sauny. Udało nam się skrócić czas nagrzewania do 30 – 60 minut z odpowiednią izolacją. W rezultacie udało nam się zaoszczędzić energię elektryczną lub ilość drewna użytego do podniesienia temperatury w saunie. Zalety izolacji są więc oczywiste.
Takie same wnioski uzyskano w przypadku izolacji balii zewnętrznych. Normalny czas nagrzewania nieizolowanej bali wynosił około 3 godziny w zależności od temperatury zewnętrznej (w naszym przypadku było to 5˚C) i od rodzaju użytych polan (kłód). Właściwa izolacja skraca czas grzania o około 30 minut. Ku naszemu największemu zaskoczeniu spadek temperatury w nocy (-10˚C) wynosił tylko 4-5 stopni.
Mimo, iż właściwe położenie izolacji wymaga dużo pracy, to jednak warto! Teraz oferujemy kompletną opcję izolacji dla naszych modeli z włókna szklanego za darmo! Złap jeden dla siebie, gdy oferta trwa!